Cinemagyar.hu - Filmkritika

A Cinemagyar.hu blogja azért jött létre, hogy gyorsan és hatékonyan friss információkkal tudja ellátni a www.cinemagyar.hu társoldal iránt érdeklődő olvasókat. Itt filmkritikákat olvashat, továbbá megtudhat minden új Cinemagyarral kapcsolatos hírt. Azért választottuk címünknek a Cinemagyar-t, mert egyszerre három szót is magában foglal: a cinema, a magyar és a gyár szavakat. Oldalunkon elsősorban mozimegjelenésekkel foglalkozunk: filmkritikákat, filmajánlókat kínálunk. Tájékoztatunk, Moziról – Magyarul. Bővebb információért látogasson el a www.cinemagyar.hu társoldalra.

Naptár

december 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Adèle és a múmiák rejtélye

Cinemagyar.hu 2010.10.02. 22:23

Írta: SZALKAI EVELIN

 

Ezek a franciák bizony tudnak valamit! A filmjeiknek mindig van egyfajta különös, magával ragadó hangulata, ami nem ereszti a nézőt. Valami bűbáj bujkálhat bennük, akárcsak Luc Besson XX. század eleji Franciaországában is. Az úrral szemben pedig azt hiszem, kissé elfogultak is vagyunk, hiszen új színt tudott vinni a francia filmgyártásba, és sok gyöngyszemmel ajándékozott már meg minket.

Eme század felvonultat több hőst is, mint például Indiana Jones-t és társait a 20-as, 30-as évekből, így Adèle nyugton birtokolhatja a 10-es évek elejét. A történet kezdetén a narrátor orrhangokkal tűzdelt hangja vezet be minket az akkori párizsi életbe, ám rögtön meg is kell állnia, hiszen Mademoiselle Nini színpadi produkcióját igencsak megzavarja egy arra ólálkodó pterodaktilusz, s emellett az ember nem siklik el túl könnyen. Adèle Blanc-Sec (Louise Bourgoin) mindeközben Egyiptomban tevékenykedik, hogy a szemében csillogó huncut fény rejtekében meghúzódó kalandvággyal meglovasítson egy szarkofágot. Már az előzetes is régivágású izgalmakat ígér, s mindezt meg is kapjuk franciásan tálalva. Persze, rögvest az elején feltűnnek a jól ismert, tipikus kalandfilmbe illő elemek: fontoskodó idegenvezető, hieroglifa-olvasás, csapdák, titkos ajtók ésatöbbi. De Adèle, anélkül, hogy sminkje akár egy picit is elkenődne, megússza a dolgot hatalmas kalapja alá rejtett furfangosságával. Később, természetesen az őshüllő keresztezi hősnőnk útját is, akárcsak az illemtudó, teát főző múmiák.

Besson célja itt már nyilvánvalóvá válik: megalkotni Indiana Jones női, francia alakját. A színésznő vállaira is igen nagy terhet helyezett, hiszen az ő alakításának kellett a film szívéül szolgálnia. Körülötte minden karakter karikatúrává egyszerűsödött, így a kezdőfilmes Bourgoin kisasszonyon áll, vagy bukik minden. A szereplők jelentős része nem több holmi humorforrásnál. A misztikus lények is inkább aranyosak, mintsem félelmetesek. A párizsi utcákon totyorászó múmiák pedig egyenesen imádni valóak, tán még egy teára is beinvitálnám őket, ha úgy hozná a sors. S mindezzel Besson nagy kockázatot vállalt, de úgy látszik, tökéletesen tudta, mit csinál. 

A film remek szórakozást nyújt, s mindenképpen megéri a pénzét. Tökéletesen idézi a régi kalandfilmek hangulatát, s ha ugyan kissé eszement, földtől elrugaszkodott is a történet tökéletesen szerethető, vegytiszta alkotás. Bizony, hogy vegytiszta, mivel nem tűzdelték tele túlontúl merész hollywoodi mutatványokkal, sem félúton szövődő szerelmi szálakkal. Csupán furmányosság, kaland és rengeteg női észjárás. Kalandra fel!

Címkék: filmkritika cinemagyar

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://cinemagyar-filmkritika.blog.hu/api/trackback/id/tr612340390

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása